Trasa nr 2
Trasa Kogeneracji

dystans: 58 km - łatwa technicznie

Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowywana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Warto zobaczyć po stronie czeskiej Harrachov oraz Wodospady Mumlavy a po polskiej Kopalnię Stanisław. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.

Harrachov - Miasto w Czechach położone na terenie kraju libereckiego, 4 km od granicy Polski. Na zboczu Čertovej hory znajduje się kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Wodospad Mumlavy
- ma 9 metrów wysokości. Położony jest w okolicy Harrachova.

Kopalnia Stanisław - najwyżej położona kopalnia kwarcu w Polsce - 1084 m.n.p.m. Jest to również najwyżej położony tego typu obiekt w Europie. Eksploatuje się tam żyłę kwarcu, której wielkość ocenia się na kilkaset metrów grubości i 20 km. długości. Wydobywany tam rzadkiej czystości kwarc wykorzystuje się do przemysłu szklarskiego, hutniczego i ceramicznego.

Trasa nr 8
U Podnóża
Wysokiego Grzbietu

dystans: 35 km km - średni stopień trudności

Trasa długa, o średnim stopniu trudności. Na trasie znajduje się kilka stromych podjazdów, m.in. "Samolot", okolice Jagnięcego Jaru i wjazd na kopalnię Stanisław. Trasa biegnie malowniczymi dolinami rz. Kamiennej i Izery. Warto na dłużej zatrzymać się na Rozdrożu podCichą Równią, Orlu, w Jagnięcym Jarze, Polanie Jakuszyckiej i kopalni kwarcu Stanisław (1080 m.n.p.m.).

Orle
Dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Polana Jakuszycka - jest to najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Położona jest przy drodze międzynarodowej w Jakuszycach niedaleko polsko-czeskiego przejścia granicznego na wysokości 880 m.n.p.m. Na Polanie Jakuszyckiej co roku rozgrywane są międzynarodowe zawody narciarskie "Bieg Piastów".Trasy biegowe w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Stowarzyszenia Bieg Piastów posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

Rozdrożu pod Cichą Równią - leży na wysokości 943 m.n.p.m. Rozpościera się z niego piękny widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas długich wypraw w Góry Izerskie. Znajduje się tam schron turystyczny, w którym można schronić się przed deszczem.

Trasa nr 9
Trasa Towarzystwa
Izerskiego
"Konna Ścieżka"

dystans: 35 km km - średni stopień trudności

Trasa przebiegająca wyłącznie w Górach Izerskich. Warty zobaczenia jest Jagnięcy Jar oraz widok na panoramę karkonoszy z Rozdroża Pod Cichą Równią. Trasa o średnim stopniu trudności.

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Rozdrożu pod Cichą Równią
- leży na wysokości 943 m.n.p.m. Rozpościera się z niegopiękny widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Wspaniałe miejsce na odpoczynek podczas długich wypraw w Góry Izerskie. Znajduje się tam schron turystyczny, w którym można schronić się przed deszczem.

Jagnięcy Jar - zalesiony wąwóz o długości 2 km. Położony jest na zboczu Wysokiej Kopy (1126 m.n.p.m.). Głębokość jaru dochodzi do 10 m.orem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi vitae risus eget lorem feugiat laoreet mollis quis leo. Duis pellentesque vitae quam ut semper. Vivamus massa turpis, imperdiet a fermentum sed, gravida sed lacus.

Trasa nr 10
Trasa Interferii -
"Izerska Pętla"

dystans: 41 km - średnio-trudny stopień trudności

Trasa całodniowa, ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości - Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17 kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej. Szczególne polecenia są: Osiedle Orle, Izerska Hala z torfowiskami oraz Zakręt Śmierci.

Orle - dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkła, której właścicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Izerska Hala
- położona jest na wysokości 870 m.n.p.m. w dolinie rz. Izery. Swoim krajobrazem i warunkami klimatycznymi przypomina pustkowia Norwegii. Jest to jeden z najcenniejszych i najbardziej dzikich obszarów Sudetów pod względem przyrodniczym. Prawdziwym skarbiem Izerskiej Hali są znajdujące się tam torfowiska porośnięte takimi rzadkimi roślinami jak sosna błotna, brzoza karłowata i kosodrzewina. W średniowieczu obszar ten był penetrowany przez Walończyków znajdujących w dolinie Izery złoto i rubiny.

Zakręt Śmierci
- bardzo ostry zakręt (prawie 180o) znajdujący się na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Usytuowany jest na wysokości 775 m.n.p.m., dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na panoramę Karkonoszy oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską.

Trasa nr 13
"Izerska Pętla"

dystans: 41 km - średnio-trudny stopień trudności

Trasa średnio trudna, w 90% prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno Polskiej jak i Czeskiej strony orazKarkonoszy. Jedna z bardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Szklarskiej Poręby. Trasa przebiega przez Osadę Orle oraz niedaleko małej malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukowiec (1005 m.n.p.m.).

Orle
- dawna osada położona na wysokości 825 m.n.p.m. Do końca XIX wieku funkcjonowała tu huta szkla, której włascicielami byli Schaffgotschowie. Znajduje się tu osada turystyczna, gdzie w okresie letnim można dojechać samochodem po wcześniejszym uzyskaniu płatnego pozwolenia od Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Jizerka - najwyżej położona osada na terenie Północnych Czech, w Górach Izerskich (do wysokości 860 m.n.p.m.). Założona w 1539 r. stała się osadą drwali, szklarzy, poszukiwaczy szlachetnych kamieni oraz uciekinierów. W XIX wieku istniały tu dwie huty szkła co upamiętnia znajdująca się w centrum kamienna piramida. Dzisiaj jest to ośrodek turystyki letniej i zimowej.

Trasa nr 2
Trasa Kogeneracji

dystans: 58 km - łatwa technicznie

Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowywana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A.

Warto zobaczyć:
Harrachov -
Miasto w Czechach położone na terenie kraju libereckiego, 4 km od granicy Polski.
Wodospad Mumlavy
- ma 9 metrów wysokości. Położony jest w okolicy Harrachova.
Kopalnia Stanisław -
najwyżej położona kopalnia kwarcu w Polsce - 1084 m.n.p.m. J

Informacje i rezerwacja

Skontaktuj się z nami
© 2024
Hotel Biathlon